Türkiye'deki Yabancılar Kanunu

- Türkiye'de yabancıların oturma izni alması
Türkiye'de yabancı uyrukluların kuralları - Uluslararası hukukun uygulanmasında ve her ülkenin haklarında adalet ve eşitlik oluşturulması, insan hakları ihlallerini önlemek ve iyi bir insan sistemi oluşturmak için önemlidir. Bu bakımdan, Türkiye'de ikamet eden yabancı uyrukluların farklı hak ve sorumlulukları vardır. Bu hak ve sorumluluklar çerçevesinde yabancının haklarının ve her türlü ikamet izinlerinin korunması kanunu, Türkiye'deki yabancı uyrukluların ikamet ve faaliyetleri için yasal dayanak teşkil eder. Son rakamlara göre Türkiye'de 650.308 yabancı yasal olarak ikamet ediyor, bu da misafirperver halkın kabul edilmesi ve Türk hükümetinin yıllık olarak turist ve yabancıları çekmesi anlamına geliyor (“Türkiye'de kaç yabancı var?”).

- Türkiye'de yabancı ikametgahı
6458 sayılı Dış Vatandaşlık ve Uluslararası Koruma Yasası'na (YUKK) göre, oturma izni bir kişinin Türkiye'de ikamet etmesine izin veren bir belgedir. Yetkili makamlarca verilen bu lisans yabancılara belirli bir süre için Türkiye'de kalma hakkı verir. Kamu düzeninin bakımı için büyük öneme sahip oturma izni, bir yabancının talebi üzerine, istenen belgelere atıfta bulunarak ve aranan konaklama tipi için gerekli koşulların mevcut olması halinde verilecektir. Bu oturma izni, bir insanın Türkiye'de yaşamasını, çalışmasını, çalışmasını ve hatta bir işletme işletmesini mümkün kılar. Türkiye'den oturma izni alan yabancılar vizesiz Türkiye'ye giriş yapabilir ve gidebilir (“Türkiye'deki yabancılar için oturma izni”).
Türkiye'de oturma izni ile yaşayan bir kişi, gerekli şartlara sahip olması şartıyla, istediği zaman Türkiye'den ayrılmadan izni verebilir. Lütfen oturma izni almanın şartlarını ve masraflarını ve “Türkiye'de Oturma İzni Ücretleri (2019)” ve “Türkiye'de oturma izninin uzatılması hakkında bilmeniz gerekenler” başlıklı makalede yayımlanma sürelerini okuyunuz. Türkiye'de oturma izni olan yabancı uyruklu kişiler ev kiralayabilirler. Bir yabancı tarafından bir kiralama sözleşmesi yapılırken gelecekte herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, bunu yasaya göre yapmak daha iyidir. Türkiye'de bir ev kiralamayı planlıyorsanız, “Türkiye'de bir ev kiralarken nelere dikkat edilmelidir?” Başlıklı yazıyı mutlaka okuyun.
yabancı yasalar-türkiye

- Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye'den ihraç edilme nedenleri
Yabancı bir kişinin İç Güvenlik Bakanlığı tarafından kamu güvenliği ve siyasi sorunlara karşı duyurulması halinde, söz konusu kişinin ülkeyi belirli bir süre içinde terk etmesi gerekir. Aksi takdirde kovulacak. Çıkarma işlemi tamamen İçişleri Bakanlığı tarafından kapsanmaktadır. Bu konuyla ilgili diğer sebepleri “yabancının Türkiye'de sürgünün sebepleri” başlıklı makalede okuyabilirsiniz.
Türkiye vatandaşlığı almak cari yılda, Türk vatandaşlık kanunlarında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Yabancıların daha önce uymaları gereken yatırım koşulları ve finansal kriterleri azaltılmış ve kolaylaştırılmıştır. Böylece, Türk vatandaşlığını kolaylaştırmada meydana gelen değişiklikleri “250.000 $ değerindeki Türk vatandaşlığı makalesine” tıklayarak okuyabilirsiniz.

- Türkiye'de yabancılara taşınmaz mal satışı
Yabancı şahıslar tarafından taşınmaz mal satın alma kuralları 2644 sayılı kayıt kodunda belirtilmiştir. Türkiye'de yabancı yatırımın yıllık 5 milyar dolara yükseldiği ve önümüzdeki yıllarda artması beklendiği göz önüne alındığında, cevapları bilmek fena değil Bu konuda ortak soruların listesi. Hepsini “Türkiye'de yabancı uyruklulara taşınmaz mal satışı” başlıklı makalede topladık.

- Yabancılar için Türkiye'de bir ev satın almanın faydaları
Gayrimenkul sektörünün çok önemli olduğu Türkiye gibi bir ülkede mülk satın almak büyük bir yatırımdır. Türkiye'de vatandaşlık veya ikamet almak isteyenler için mülk satın almak en kolay yoldur. Vatandaşlık ve ikamet alma ile birlikte mülk satın almanın birçok faydası olacaktır. Daha fazla bilgi için, “Türkiye'de bir ev satın alın ve Türkiye'de rahat bir yaşam sürün” makalesini tıklayın. Yabancılar Türkiye'de bir mülk satın almak için ne yapmalı? Yabancılar için mülk satın alma ile ilgili kısıtlamalar nelerdir? “Türkiye'de yabancılar için ev almanın faydaları” başlıklı yazıyı okuyarak cevap alabilirsiniz. Ayrıca, bir yabancının Türkiye'deki taşınmaz mallarına ilişkin miras koşulları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Makalenin konusu, Türk vatandaşı olmayan bir kişinin ölümünden sonra taşınmaz malların nasıl devredileceğine kısa bir genel bakış. Miras sertifikası alma isteğinin ve gerekliliğinin doğrulanması olasılığının veya imkânsızlığının göz önünde bulundurulması mahkeme kurallarına ve kurallarına uygundur.

- Yabancıların Türkiye'de Evlenme Koşulları
Yabancı uyruklu iki yabancı ya da Türk vatandaşının Türkiye'de geçerli olması için evlenmesi için evlilik makamlarına göre evlenmeleri gerekiyor. Bir Türk kişiyle evlenirken, belirlediğiniz 5 yıldan üç yıl sonra daimi ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz. Yaşamınız hakkında kapsamlı bir anket yapıldıktan sonra evliliğinize karşı konulmadığı takdirde ilgili makamlarca karar verilecektir. Bu bağlamda, bir yabancıyla birlikte gerekli evlilik evrakları nelerdir? “Yabancının Türkiye'de Evlenme Koşulları” makalesinde bir yabancıyla evlilikle ilgili gerekli makaleleri ve ilgili yasaları okuyun.

- Türkiye'deki Yabancı Yatırımcılar
Gençlerin sayısının artması nedeniyle, Türkiye en değerli yabancı yatırımcılar arasında yer almaktadır. Doğrudan yatırım yapan yabancı yatırımcılar, yerli yatırımcılar için sağlanan imkanlardan eşit olarak yararlanabilir. Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancılar vergi indirimlerinden, yatırım tahsisinden, prim ve benzeri devlet desteklerinden yararlanabilecekler. Yabancı yatırımcıların faydaları nelerdir? Yabancı yatırımcılar ne tür şirketler kurabilir? Yabancı yatırımcılara verilen vergi nedir? Yabancı yatırımcılar Türk Vatandaşlığı alabilir mi? Bu konular hakkında daha fazla bilgiyi makalede bulabilirsiniz: Türkiye'deki yabancı yatırımın faydaları nelerdir?

- Türkiye'de yabancılar için banka hesabı açma şartları
Türkiye'de yabancılar için bir banka hesabı açmak ve bu ülkede bankacılık işlemleri yapmak için, Türk hükümeti yabancı müşterilerin rahatlığı için farklı kurallar koymuştur. Yabancı vatandaşlar (hatta orta ve üst orta sınıf vatandaşlar bile) paralarını Türkiye'ye transfer etmek için çok zaman ve para harcayabilirler. Ancak bugün, Türkiye'de bir banka hesabı açmak yabancılar için çok uygundur. Her Türk bankasının kendine özgü koşulları olmasına rağmen, Türkiye'deki yabancılar için bir banka hesabı açmak ortak bir çerçeveye ve yönteme sahiptir. “Türkiye'deki yabancılar için banka hesabı açmanın şartları ve koşulları” başlıklı makalede bunları sunduk.

- Türkiye'de çalışma izni
6458. Maddenin bir diğer değerli başarısı, çalışma izninin ikamet etmek için de kullanılabileceği kanunudur. Türkiye'de çalışma izni altında alınabilecek üç tür lisans vardır. Böylece Türkiye'de böyle bir lisansla oturma izni alabilirsiniz. Bu çalışma izinleri aşağıda belirtilmiştir:
-Uzun süre çalışma izni
-Sınırsız çalışma izni
-Bağımsız çalışma izni
Bu davaların her birinin, “Türkiye'deki çalışma izinlerinin çeşitliliği” üzerine tıklayarak öğrenebileceğiniz bazı şartlar ve koşullar vardır. Çalışma izni başvurusu yurt dışındaki Türk konsoloslukları aracılığıyla yapılır. Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklular, son 6 ay içerisinde geçerli ikamet izinleri olması koşuluyla, doğrudan Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı'na başvurabilirler. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye Türkiye'nin Dış Yatırım Kanunu kapsamında nasıl yabancı yatırım başvurusunda bulunacağını inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

- Yabancı Uyruklu Türkiye'nin Ücreti
Yabancı çalışanlar için ödenecek ücret miktarı, personelin görevleri açısından değişkendir. Buna göre, başvuru tarihinden sonraki temel maaş tutarı göz önüne alındığında yabancı bir kişiye ödenecek tutar nedir? Makaleyle ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz: 2019’da Türkiye'deki Yabancıların Asgari Ücreti.

- Türkiye'deki yabancılar için izinsiz işler
Türkiye'deki yabancılar için izinsiz işler, yabancılar için herhangi bir işin yasaklanması anlamına gelmez. Yurtdışında İkamet ve Seyahat Yasası'nın 15. Maddesine göre, Türkiye'deki yabancılar sadece izin verilen alanlarda çalışabilir. Pasaport yasası aynı zamanda yabancıların istihdamı da aynı şekilde kısıtlamalar getirmektedir. Yabancılar için izinsiz ve yasaklanmış işler “Türkiye'de yabancılar için izinsiz iş ünvanları” makalesinde bulunabilir.

- Türkiye'deki yabancılar için sürüş kuralları ve düzenlemeler
Türkiye, eğlence ya da iş için yaklaşmakta olan seyahatlerinizden biri olabilir. Daha fazla kolaylık için, Türkiye'de bir araba kiralama olasılığı vardır; bu, Türkiye'ye geldiğinizde, havaalanında istediğiniz aracı kiralayıp iade ederken teslim edebileceğiniz anlamına gelir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve ilgili yasalara aşina olmak için şu makaleyi okuyabilirsiniz: “Türkiye'deki yabancılar için sürüş kuralları ve düzenlemeleri”. Eğer Türkiye’de sürmeyi düşünüyorsanız, bu makaleyi mutlaka okuyun.

- Yabancılara Türk Sağlık ve Diş Hizmetleri
Son zamanlarda, Türk sağlık hizmetleri büyük ölçüde kolaylaştırılmış ve ülke dünya sağlık standartlarına ulaşmıştır. Ayrıca, teknolojinin sağladığı olanakları kullanarak kolayca randevu almak ve çevrimiçi işletim sistemleri ile laboratuvar sonuçlarını almak mümkündür. Türkiye'deki devlet hastanelerinden randevu almanın üç farklı yolu vardır. “Devlet hastanelerinden yabancı olarak nasıl randevu alınır?” hakkında gerekli bilgileri sağladık.
Türkiye, hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Dişhekimliği hizmetleri için dünyanın her yerinden çeşitli hastalara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'de dişhekimliği hizmeti almak isteyenler için dişhekimliği hizmeti almak için üç seçenek vardır. “Yabancılar dişhekimliği hizmetlerini nasıl alabilir?” Başlıklı makalede gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

   İlginizi çekebilecek diğer makaleler   

Türkiye'deki Yabancılar Kanunu

İnsan hakları ihlallerini önlemek için yabancılara yönelik bazı kurallar var. Bu bölüm, Türkiye'deki yasal bilgilerinize en iyi şekilde yardımcı olacak, Türkiye'deki yabancı vatandaşların kurallarına aşina olmanıza dair makaleler içermektedir.

Türkiye Pasaportu Almak

Yabancı uyruklular için vatandaşlık alma sürecini kolaylaştırmak ve Türkiye'de vatandaşlık kazanmanın birçok avantaja sahip olduğu gerçeğini göz önüne alarak, bu alandaki bilgilerinizi artırmak için bu bölümü okuyabilirsiniz.

Türkiye'de Gayrimenkul Almak

Kuşkusuz, herhangi bir yabancının Türkiye'de alması  gereken en önemli izinlerden biri oturma iznidir. Bu bağlamda, Türkiye'de oturma izmi alabilmeniz ve konut sahibi olabilmeniz için bilmeniz gerekenler hakkında bilgi veriyoruz. 

Türkiye'de YaşamakBu bölüm, Türkiye'deki çalışma koşullarını, yabancı uyrukluların çalışma kurallarını, çalışma izni alma ve oturma izni alma prosedürlerini tanımanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye'de yatırım yapmak

Türkiye,  Gayrimenkul ve inşaat alanında gösterdiği büyüme ile dünyadaki yatırımcıların dikkatini çekmektedir.. Türkiye'ye yatırım yapmak ister misiniz? Eğer öyleyse bu bölümdeki makaleleri okuyun.

Türkiye'de Emlak Satın Almak


Bu bölümde, Türkiye'de mülk satın alma, yabancı uyruklular için gayrimenkul satın alma kuralları ve bu konudaki çözümlerin sunumu hakkında makaleler bulunmaktadır.

Bize ulaşın

Tecrübeli idari kadromuz ve profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızla, ihtiyacınıza uygun çözümleri tasarlıyoruz. Gelin tanışalım.

Fax

+90 232 465 18 47

Web

www.remaxmyofis.com

Email

info@remaxmyofis.com

İletişim Formu

Re/max My Ofis

Alsancak Mahallesi,
1480. Sk. No:9, 35220
Konak/İzmir

Follow us